Historyczna chwila – Rottweilery wygrywają European North Basketball League!

Czwartek, 07 Kwietnia 2022, 23:20, Sebastian Falkowski

Historia dzieje się na naszych oczach! Anwil Włocławek wywalczył pierwszy w historii klubu puchar na arenie międzynarodowej. Rottweilery pokonały dziś w finale ENBL Siauliai-7bet 90:79.

TŁO: Włocławianie walczyli w półfinale do ostatnich minut, ale ostatecznie przechylili szalę na swoją stronę. Tym samym przed Rottweilerami stanęła pierwsza w historii klubu szansa na wywalczenie europejskiego trofeum. Anwil nie chciał jej zmarnować.

KLUCZOWY MOMENT: Na dwie minuty przed końcem zawodnicy trenera Przemysława Frasunkiewicza prowadzili 85:75. Rywale trafili jednak cztery rzuty wolne z rzędu i zniwelowali straty. Za chwilę dwa razy z linii odpowiedział Jonah Mathews, a w obronie świetną zbiórką popisał się Maciej Bojanowski. W kolejnej akcji znów sfaulowany został Jonah – Amerykanin nie pomylił się, a Anwil był o krok od wygranej. Kiedy kilka sekund później Rottweilery zebrały piłkę w obronie, Hala Mistrzów wybuchnęła radością!

NAJLEPSZY W ANWILU: MVP! Luke Petrasek zagrał po prostu kapitalnie! Zdobył pierwsze punkty dla zespołu. Trafiał po ładnych wejściach. Dwukrotnie (w odstępie kilkunastu sekund) przymierzył celnie z dystansu po podaniach od Kamila Łączyńskiego. Nie pękał w trudnych momentach. Zaliczył 10/15 z gry, łącznie miał 25 punktów, cztery zbiórki, dwie asysty, przechwyt i blok. Swoimi akcjami podrywał kibiców z krzesełek – Luke, chapeau bas!

WYRÓŻNIENIE: Cała drużyna zasługuje na wielkie słowa uznania! Każdy dołożył swoją cegiełkę. James Bell obok 21 oczek dodał cztery zbiórki i trzy asysty. Skrzydłowy przejął mecz po przerwie. Brał odpowiedzialność na siebie, trafiał z trudnych pozycji. W obronie przeciwnicy odbijali się od niego jak od ściany. 16 punktów, sześć asyst oraz po dwie zbiórki i przechwyty – to linijka Jonah Mathewsa. Dobry początek starcia zaliczył Ziga Dimec. Środkowy zanotował osiem oczek, cztery zbiórki, asystę i przechwyt. Trzeba docenić zaangażowanie Kyndalla Dykesa, pracę w defensywie Maćka Bojanowskiego, dobre minuty Szymona Szewczyka w pierwszej połowie, profesorskie prowadzenie gry przez Kamila Łączyńskiego i wsparcie ze strony Michała Nowakowskiego, Marcina Woronieckiego, Sebastiana Kowalczyka oraz Alexa Olesinskiego.

STATYSTYKA: W pierwszej połowie Litwini prowadzili w punktach z kontr 7:0. Po przerwie Rottweilery bardziej dbały o piłkę i nie pozwoliły rywalom na łatwe trafienia (tylko dziewięć strat w meczu). Włocławianie w drugiej połowie zwyciężyli 48:34. W najważniejszym momencie Anwil wytrzymał presję.

HISTORYCZNA CHWILA: To naprawdę wielkie wydarzenie – Rottweilery po raz pierwszy w historii zdobyły europejski puchar. Co więcej, wygrały inauguracyjną edycję European North Basketball League, a w rozgrywkach nie przegrały żadnego meczu (bilans 7:0). Anwil zapisał się dziś na kartach historii.

AKCJA MECZU: Bez zaangażowania nie da się nic osiągnąć. Włocławianie pokazali charakter - ozdobą spotkania była akcja, kiedy KD i Bojo mocno powalczyli o zbiórkę w ataku, Jonah podał w tłoku za plecami do Miśka, a ten wykończył przy obręczy. Momentami Anwil grał naprawdę efektownie!

COMING SOON: Niestety, nie ma dużo czasu na celebrowanie wygranej – w niedzielę 10 kwietnia o 17:30 Rottweilery zmierzą się na wyjeździe z Eneą Abramczyk Astorią Bydgoszcz. Transmisję telewizyjną przeprowadzi Polsat Sport Extra, zapraszamy również do Radia Rottweilery.

Anwil Włocławek – Siauliai-7bet 90:79 (19:21, 23:24, 22:13, 26:21)

Anwil: Petrasek 25, Bell 21, Mathews 16, Dimec 8, Dykes 6, Nowakowski 6, Łączyński 3, Szewczyk 3, Bojanowski 2, Woroniecki 0

Siauliai-7bet: Armwood 16, Stankevicius 16, Varnas 15, Danusevicius 11, Basłyk 10, Sabeckis 7, Urbutis 4, Litvinas 0