Historia Anwilu #21 | Anwil Włocławek - Panionios Ateny 75:59

Niedziela, 19 Lipca 2020, 13:10, Michał Fałkowski

Zdecydowanie jedno z najsłynniejszych zwycięstw Anwilu w europejskich pucharach. Zobaczcie jak włocławianie pokonali Panionios Ateny i zameldowali się w półfinale Pucharu Saporty.

Na dwie minuty przed końcem wyjazdowego spotkania z Panioniosem Ateny, Anwil Włocławek wygrywał jednym punktem. Ostatnie kilkadziesiąt sekund meczu okazał się jednak szturmem greckiego zespołu i ostatecznie gospodarze wygrali różnicą dziewięciu punktów, 83:74.

Nie ma co ukrywać, po pierwszym meczu nadzieje na awans do półfinału Pucharu Saporty spadły drastycznie. Dziewięć punktów straty równało się konieczności wygrania różnicą przynajmniej dziesięciu oczek. Mało pocieszał nawet fakt, że jeden z dwóch kontuzjowanych – Goran Savanović – miał wrócić na rewanż. Nadal poza grą był Vladimir Anzulović.

I cóż, gdy po 20 minutach meczu w Hali Mistrzów był remis 28:28, nadzieje na awans spadły niemalże do zera.

Oddajmy głos archiwom Gazety Wyborczej z dnia 28 marca 2002 roku.

(…) Na początku drugiej części sytuacja stała się naprawdę beznadziejna. W 23. min Panionios wygrywał 36:30. Gospodarzy do walki poderwał jednak Goran Savanović. Mimo że po każdej akcji Jugosłowianin krzywił się i łapał za kontuzjowaną pachwinę, zdobył w tej kwarcie 11 punktów, myląc się zaledwie przy jednym rzucie z gry. Znakomicie współpracował z Kulem i nawet, jeśli sam nie zdobywał punktów, podawał Białorusinowi na czystą pozycję. Dzięki temu duetowi fragment meczu między 23. i 29. min włocławianie wygrali 15:4.

W półfinale Saporty znaleźli się po raz pierwszy w 33. min, po akcji znakomitego wczoraj Savanovicia (57:47). Ostatnie minuty należały najpierw do największego, a potem do najmniejszego koszykarza w zespole Anwilu. Gospodarze umiejętnie wykorzystywali pod koszem Kula, na którym kolejne przewinienia łapali Jones i Paul Shirley (w 31. min mieli już po cztery). Natomiast w ostatnich pięciu minutach gości dobił Matt Santangelo, który zdobył w tym czasie 11 punktów (…).

Mecz dzięki uprzejmości TV Kujawy, zarchiwizowany dzięki pracy kibica klubu Andrzeja Urlicha.

Anwil Włocławek – Panionios Ateny 75:59 (17:14, 11:14, 24:17, 23:14

Anwil: Koul 17, Nordgaard 15, Santangelo 15, Savanović 15, O'Bannon 10, Andruska 3, Griszczuk 0, Prawica 0, Skele 0

Panionios: Diamantopoulos 17, Marković 16, Jones 13, Shirley 5, Agadakos 3, Sciarra 3, Sklavos 2, Batis 0, Gagaoudakis 0