Oficjalna strona Klubu Koszykówki Włocławek

Z kim gramy? Faworyt z Jerozolimy

Poniedziałek, 04 Listopada 2019, 17:53, Michał Fałkowski

Hapoel Bank Yahav Jerozolima to jeden z dwóch największych faworytów do wygrania Ligi Mistrzów. Mecz w Izraelu już w środę.

Hapoel, czyli po prostu „Robotnik”, to sportowa organizacja żydowska powstała w kręgach socjalistycznych. Nie pomyli się ten, kto powie, że znakomita większość klubów z Izraela nosi nazwę „Hapoel” lub „Maccabi”, przy czym ten ostatni oznacza przynależność do ruchu syjonistycznego. Tyle historii nazewnictwa, ważniejsze są fakty. A pierwszy z nich mówi jasno: Hapoel Bank Yahav Jerozolima to być może przyszły zwycięzca Ligi Mistrzów, wszak taki jest cel klubu.

Drugi fakt jest taki, że Amar’e Stoudemire (ponad 900 meczów w NBA, 9. numer draftu) jednak nie przedłużył kontraktu z Hapoelem (którego – notabene – jest współwłaścicielem), więc nie zobaczymy go w środowym pojedynku. Nie oznacza to jednak, że nie zobaczymy graczy z absolutnego topu europejskiego.

Największe nazwisko zdecydowanie ma James Feldeine. Amerykanin z dominikańskim paszportem w latach 2015/2018 grał w Eurolidze, najpierw broniąc barw Panathinaikosu Ateny, następnie Crvenej Zvezdy Belgrad, a graczem Hapoelu jest od dwóch lat. W tym sezonie notuje w BCL średnio 15,7 punktu, 3,3 asysty i 3 zbiórki; został także MVP ostatniego tygodnia w Lidze Mistrzów – przeciwko ekipie RASTY Vechta rzucił 25 punktów.

Póki co, Feldeine nie jest jednak strzelcem numer jeden w Hapoelu. To miano należy do obrońcy J’Covana Browna, który w przeszłości grał w wielu silnych klubach (AEK Ateny, Turk Telekom Ankara), ale jednak nie ze ścisłej czołówki klubów Europy. Cóż, średnia blisko 17 punktów na skuteczności 60 procent z gry przybliża go do transferu półkę wyżej.

Feldeine oraz Brown grają ze sobą drugi rok, podobnie jak Tashawn Thomas czy Tamir Blatt. Ten pierwszy to amerykański podkoszowy, ale dłuższą chwilę warto poświęcić temu drugiemu. Tamir to to syn jednego z najlepszych europejskich trenerów, Davida Blatta, i choć ma zaledwie 22 lata, nie przeszkadza mu to z powodzeniem prowadzić gry Hapoelu w roli pierwszego rozgrywającego (9 punktów i 5,3 asysty w BCL).

Co ciekawe, drużyna bazuje na sporej wymienności pozycji, więc w roli playmakera poza Blattem występują także Brown oraz Isaiah Cousins, czyli 59. numer draftu 2016, który w Jerozolimie gra tylko… w Lidze Mistrzów.

Podobnie pod koszem. Hapoel dysponuje dwoma środkowymi: Izraelczykiem Idanem Zalmansonem oraz Litwinem Mindaugasem Kupsasem, ale w roli centra grają również: wspomniany Thomas oraz pozyskany latem Suleiman Braimoh. Nigeryjczyk, który w poprzednim sezonie grał w Hapoelu Eilat (15,4 punktu oraz 6,1 zbiórki), nie miał żadnych problemów z aklimatyzacją w nowym miejscu (12 oraz 6,3). I to pomimo faktu, że w Jerozolimie gra na pozycjach od trzy do pięć.

Trener Oded Katash pod koszem ma do dyspozycji również Izraelczyka Nimroda Leviego, lecz korzysta z niego głównie w lidze macierzystej, zaś w uzupełnieniem rotacji na skrzydle jest Amerykanin ściągnięty z Unicsu Kazań – Trent Lockett. Choć być może słowo „uzupełnienie” w kontekście gracza przebywającego na parkiecie około 25 minut nie jest adekwatne, to jednak gra Locketta pozostawia wiele do życzenia.

A skoro trener Katash został wspomniany… Kto śledził Euroligę na przełomie wieków, ten pamięta tego wysokiego obrońcę, który w barwach Panathinaikosu Ateny wygrał najważniejsze kontynentalne rozgrywki w 2000 roku, a wcześniej zdobył cztery razy mistrzostwo Izraela z Maccabi. Co ciekawe, w 1997 roku parol zagięli na niego New York Knicks, ale w NBA nigdy nie zagrał. Przed sezonem 1998/1999 doszło bowiem do pamiętnego lokautu. Rok później uznał, że nie ma co płakać nad straconą szansą, wrócił do Europy, związał się z Panathinaikosem i wygrał Euroligę. Trenerem Hapoelu jest od poprzedniego sezonu, od 2017 roku prowadzi także reprezentację kraju seniorów (kontrakt ważny do 2021).

 

HAPOEL BANK YAHAV JEROZOLIMA

 

Rok założenia: 1943

Barwy: czerwono-czarno-białe

Hala: Pais Arena (11 600 miejsc)

Sukcesy: mistrzostwo Izraela (2 – 2015 i 2017), wicemistrzostwo Izraela (7), EuroCup (1), Puchar Izraela (5), Puchar Ligi Izraela (4)