KBC 2018: Anwil z TBV Startem w finale

Sobota, 15 Września 2018, 21:43, Michał Fałkowski

Anwil Włocławek pokonał Trefl Sopot 87:83 i awansował do finału Kasztelan Basketball Cup. W pierwszym półfinale TBV Start Lublinokazał się lepszy od Rosy Radom.

Zanim drugi półfinał Kasztelan Basketball Cup 2018 rozpoczął się na dobre, trzy tysiące kibiców w Hali Mistrzów po raz pierwszy przywitało brawami zespół, który powalczy o obronę mistrzowskiego trofeum. Oklaski otrzymał także Paweł Leończyk, który latem przeniósł się z Włocławka do Sopotu i w sobotę zagrał w Hali Mistrzów jako zawodnik gości.

Po stronie Anwilu Włocławek brakowało Kamila Łączyńskiego, Jarosława Zyskowskiego oraz Jakuba Parzeńskiego, a w szeregach Trefla Sopot nie zagrali Vernon Taylor i Łukasz Kolenda. Okrojone składy obu drużyn zwiastowały wyrównany pojedynek i tak właśnie było. Po pierwszej kwarcie Anwil miał tylko jedno oczko przewagi (21:20), a po drugiej zaledwie trzy – 44:41.

Nieznaczne prowadzenie włocławianie zawdzięczali głównie duetowi Michał Michalak – Chase Simon. Polak rzucił 13 oczek do przerwy, a Amerykanin, który powrócił na Kujawy po ponad trzech latach przerwy, dołożył 12 (wszystkie rzutami zza łuku). Dyspozycji strzelcom Anwilu pozazdrościł Ian Baker i w trzeciej kwarcie sam zdobył 12 oczek, dzięki czemu Trefl zmniejszył straty do stanu 66:64. Z kolei 16 punktów po zmianie stron autorstwa Walerija Lichodieja (z czego siedem w czwartej kwarcie) miało wielki wpływ na to, iż ostatecznie to Anwil wyszedł z tego starcia zwycięsko, wygrywając 87:83.

W drugim (acz chronologicznie pierwszym) półfinale lublinianie okazali się lepsi od radomian, dla których 23 rzucił zdobył Obie Trotter. Amerykanin miał piłkę w rękach w kluczowej akcji meczu, ale przestrzelił. Po stronie zwycięzców Mateusz Dziemba okazał się najlepszym strzelcem z dorobkiem 19 oczek. Znany kibicom Anwilu James Washington miał 12 punktów i 10 asyst.

Anwil Włocławek - Trefl Sopot 87:83 (21:20, 23:21, 22:23, 21:19)

Anwil: Michalak 19, Lichodiej 18, Simon 14, Sobin 12, Mihailović 11, Kostrzewski 7, Szewczyk 3, Komenda 2, Marković 1

Trefl: Baker 31, Jeszke 12, Milovanović 12, Kulka 10, Śmigielski 9, Leończyk 9, Motylewski 0, Pułkotycki 0, Walda 0

Rosa Radom - TBV Start Lublin 89:90 (17:24, 19:18, 25:22, 28:26)

Rosa: Trotter 23, Mosquera-Perea 16, Zegzuła 15, Neal 15, Mielczarek 10, Szczypiński 5, Piechowicz 3, Wątroba 2, Szymański 0

TBV Start: Dziemba 19, Dutkiewicz 18, Borowski 18, Washington 12, Upson 5, Gospodarek 5, Szymański 4, Morris 4, Mirković 2, Kowalski 0