Oficjalna strona Klubu Koszykówki Włocławek

Zmień język:

Badanie opinii kibiców - wyniki oraz wywiad

Piątek, 25 Sierpnia 2017, 14:59, Michał Fałkowski

Drodzy Kibice - to jest ten moment! Publikujemy wyniki badań opinii, które dzięki waszej pomocy przeprowadziliśmy ponad miesiąc temu. Prezentujemy też wywiad z Pawłem Chmielowskim ze Sport Analytics.

Wszystko czarne na białym, a właściwie - czarne na białym z domieszką niebieskiego, dzięki którym wyniki badań opinii kibiców Anwilu Włocławek są jasne i przyjemne w czytaniu. Jak oceniacie kontakt klubu z kibicami? Co chcielibyście oglądać (oczywiście oprócz samego meczu!) w Hali Mistrzów, co sądzicie o klubowych działaniach społecznych czy jaką kwotę jesteście w stanie wydać w Anwil Fan Corner. Dzięki firmie Sport Analytics my już to wszystko wiemy (i obiecujemy wziąć sobie do serca!). Czas abyście zapoznali się z twardymi danymi.

Wyniki badań opinii kibiców Anwilu znajdziecie poniżej.

Raport badania opinii kibiców Anwilu Włocławek.pdf 

Tymczasem poniżej prezentujemy wywiad z Pawłem Chmielowskim z firmy Sport Analytics, która przeprowadziła analizę danych.

Michał Fałkowski: W jaki sposób socjologia i matematyka pomagają w pracy w biznesie sportowym?

Paweł Chmielowski: Zdecydowanie poszerza spojrzenie na pewne kwestie. W badaniach środowisk kibicowskich ważna jest metodologia. Z jednej strony oczywiście możemy po prostu zebrać sobie dane i je przeanalizować. Czy wyniki będą reprezentatywne? Nie. Należy odpowiednio podejść do uzyskanych baz danych. Przeczyścić je i odrzucić tak zwane wartości odstające. Analityka specjalistyczna to potężne narzędzie dla każdej osoby zarządzającej mniejszym lub większym klubem. Pozwala lepiej zrozumieć zarówno sponsora, jak i "statystycznego kibica". Ułatwia podejmowanie decyzji na podstawie faktów i liczb, a nie tylko emocji i uczuć. Pomaga również w pozyskiwaniu "mecenasów klubu". O ile łatwiej rozmawia się z ludźmi biznesu, gdy można im pokazać do jakiej grupy docelowej trafią dzięki klubowi oraz ile jest warty ekwiwalent reklamowy przedsięwzięcia. Wielokrotnie powtarzałem, że wierzę w Boga i liczby. Jednakże liczby mogą dać odpowiedzi tylko wtedy gdy traktuje się je w odpowiedni sposób. Analitycy reprezentujący największe marki stworzyli dekalog analityki według którego i my w Sport Analytics działamy.

To znaczy?

- Jest kilka punktów, takich jak: prostota, problem nade wszystko, mie wierz w poprawność danych, zautomatyzuj to, co powtarzalne, nie zaśmiecaj baz, obserwuj, podglądaj, naśladuj, ale też: bądź sceptyczny, nie kombinuj, nie „torturuj” danych oraz myśl jak kibic.

Trudno bada się rynek sportowy? Kto stanowi największe wyzwanie w zbieraniu danych – sportowcy, kluby, czy kibice? 

- Z pewnością największe wyzwanie stanowią te organizację, które nie mają zbyt wielu kibiców i sympatyków. W takim przypadku należy spojrzeć szerzej i wyjść do grup społecznych, w których funkcjonują. Działamy wtedy za pomocą mediów regionalnych. Zazwyczaj nie ma żadnego problemu z taką współpracą. Jeśli chodzi znanych zawodników lub duże uznane kluby nie ma najmniejszego problemu ze zbieraniem danych.

Jako Sport Analytics m.in. pomagacie sportowcom i organizacjom w poszukiwaniu sponsorów. Jakie korzyści może odnieść firma, która inwestuje w sport?

- Przede wszystkim, model współpracy zawsze dopasować można do potrzeb obu stron. Poprzez sponsoring następuje wzrost świadomości i rozpoznawalności marki oraz podniesienie prestiżu firmy. Firma ma możliwość dotarcia do nowych grup odbiorców oraz udział we wzroście oferowanych przez firmę produktów lub usług. Jest to także inna forma motywacji pracowników firmy i dodatkowa platforma dla relacji B2B. W naszym przypadku sponsor klubu / zawodnika otrzymuje również stały monitoring analityczny i statystyczny potrzeb kibiców, sympatyków dyscypliny.

Na czym polega wasza przewaga konkurencyjna?

- W pierwszej kolejności jesteśmy pasjonatami sportu. W drugiej zaś grupą biznesową, która wspiera w rozwoju sportowców, podmioty sportowe oraz firmy wykorzystujące marketing sportowy do promowania swoich produktów lub usług. Odpowiadając na potrzeby rynku stworzyliśmy zespół składający się z ekspertów z zakresu analityki, statystyki i badań rynkowych oraz społecznych. Częścią Sport Analytics jest Instytut Badań Rynkowych i Społecznych TriC. Zatem za pasją sportową stoi również twarda metodologia oparta na założeniach naukowych.

Pod waszym patronatem uruchomiony został kierunek "Zarządzanie, marketing i analityka w sporcie" na uczelni SWPS na który aktualnie trwa nabór. Czy biznes sportowy generuje coraz więcej miejsc pracy?

- Klub, organizacja, zespół lub sportowiec indywidualny musi mieć do zaoferowania coś więcej aniżeli sukcesy sportowe oraz tradycję i klubową historię. Współczesną wartością klubu są również odbiorcy jego usług – czyli kibice. Znajomość ich preferencji jest kluczowa dla trafnego zaangażowania środowisk biznesowych w opiekę nad sportem. Podmiot sportowy musi być również marką – zauważalną w mediach – tych tradycyjnych i nowoczesnych. Musi posiadać wizję, misję, strategię i cele. Musi być w końcu postrzegany w otoczeniu jako profesjonalny partner biznesowy. W takich realiach sportowych większość podmiotów sportowych musi być ukierunkowana na rozwój – nie tylko sportowy, ale też i biznesowy oraz medialny. Kluczową ideą przyświecającą organizacji kierunku studiów jest więc przygotowanie specjalistów rozumiejących istotę współczesnej promocji i zarządzania w sporcie, a także gotowych do działań prorozwojowych w klubach i organizacjach sportowych.