TKM Włocławek U12 lepszy od Alby Berlin

Wtorek, 20 Września 2016, 8:59, Michał Fałkowski

Ogromną niespodziankę sprawili żacy (U12) Towarzystwa Koszykówki Młodzieżowej podczas Międzynarodowego Turnieju o Puchar Starosty Poznańskiego, który odbył się w miniony weekend. Zawodnicy Grzegorza Kożana wygrali turniej, a w finale pokonali swoich rówieśników ze szkółki Alby Berlin!

W grupie TKM mierzył się kolejno z: Basket Akademią 2004, Pyrą Poznań oraz Nickel Basket Suchy Las. Problemy ze zwycięstwem młodzi włocławianie mieli tylko w pierwszym starciu, które zakończyło się pomyślnie dla nich 37:33. W kolejnych dwóch meczach zawodnicy TKMu albo gromili swoich rywali (79:13 z Pyrą), albo wygrywali wyraźnie (48:25 z Nickel Basketem). Trzy zwycięstw w fazie grupowej dały młodym adeptom 1. miejsce w grupie i możliwość gry ze Śląskiem Wrocław w półfinale. Wygrana 57:36 nad rywalem z południa kraju potwierdziła dobrą formę włocławian i dała przepustkę do finału, w którym czekała jedyna zagraniczna ekipa turnieju – niemiecka Alba Berlin.

Spotkanie z Albatrosami było nie lada wyzwaniem dla TKMu, ale młodzi koszykarze sprostali ciążącej na nich presji. Do przerwy prowadzili 31:30, ale kilka minut później było już 38:31 dla berlińczyków. Włocławianie nie załamali się jednak i kosz po koszu odrabiali straty, by w połowie czwartej odsłony wyjść na ośmiopunktowe prowadzenie. Alba rzuciła się do odrabiania strat, ale nie załamało to TKMu. Ostatecznie włocławianie wygrali finał 63:58 i zwyciężyli cały turniej.

- Jestem niezmiernie dumny i szczęśliwy z gry naszych chłopców, którzy włożyli tak wiele wysiłku i trudu w cały turniej. To jednak opłaciło się: zawodnicy doszli do finału a wisienką na torcie było zwycięstwo nad bardzo dobrym zespołem z Berlina. Wszyscy gracze, którzy pojawili się na parkiecie, dołożyli swoją cegiełkę do zwycięstwa. Warto dodać, że Alba dokonała selekcji 12 koszykarzy spośród około setki dzieci zarejestrowanych w sekcji w tym roczniku – powiedział trener Kożan.

Jakub Kornatka (16 punktów w meczu finałowym) został MVP turnieju, Jakub Kępski znalazł się w pierwszej piątce, trener Kożan przyznał nagrodę-wyróżnienie Filipowi Gachewiczowi, a Nikodem Biliński został drugim najlepszym strzelcem imprezy (54 punkty). Co ciekawe, z zespołem gościnnie wystąpił jeden z synów trenera Anwilu Włocławek Igora Milicicia, Zoran.